Droga Czytelniczko, drogi czytelniku

Chciałbym w imieniu Zespołu OTPB przekazać Tobie kilka słów otuchy i wsparcia. Pozwól jednak, że ośmielę się sformułować w tym miejscu szczery apel – jeśli to możliwe – zostań w domu. Wiemy, że to wymagające. Sami obecnie przez to przechodzimy. Jedziemy na tym samym wózku.

To O.K., że przeżywasz lęk/strach/rozdrażnienie etc.

Twoje niewygodne przeżycia są czymś zupełnie naturalnym biorąc pod uwagę panujący kontekst. Czynienie z Twoich myśli i emocji wrogów, których należy unicestwić, może sprawić, że będzie Ci jeszcze trudniej – będziesz dźwigać dodatkowy ciężar, a Twoja głowa zajęta będzie trybem walki. Co jeśli dał(a)byś sobie do tych odczuć prawo i spojrzał(a) na nie z perspektywy kogoś Tobie naprawdę bliskiego? Czy taka osoba powiedziałaby „nie wolno Ci się teraz bać!”, albo „przestań zachowywać się jak mięczak”? Znajdź zrozumienie dla siebie i miejsce na te emocje i myśli. Obserwuj je, nie oddawaj im kontroli nad swoimi wyborami.

Bądź w kontakcie z bliskimi

Współczesne technologie pozwalają nam być w łączności z bliskimi pomimo odległości. Nawet jeśli to fizycznie niemożliwe, Wasz kontakt nadal może bliski, troskliwy i szczery. To ważny punkt Twojej siatki bezpieczeństwa.

Staraj się być aktywna/aktywny

W Internecie istnieje ogrom ćwiczeń, które można wykonywać w domu, nawet bez żadnego sprzętu. Postaraj się dostosować te ćwiczenia do swojego poziomu zdrowia. Nie każdy trening musi być siłowy – pomyśl np. o delikatnej jodze.

Bądź produktywna/produktywny i ucz się

Na pewno masz w swoim życiu sprawy, które odkładałaś/odkładałeś na później. Wykorzystaj ten czas, aby te sprawy uporządkować. Być może masz jakieś hobby, na które nie miałaś/miałeś ostatnio czasu? Pamiętasz tę listę filmów do obejrzenia, którą tworzysz w głowie od lat? Kiedy ostatni raz przeczytałaś/przeczytałeś jakąś książkę spoza Twojej działki zawodowej? Może masz jakiś zakurzony podręcznik do nauki języka, którego nie chciałaś/chciałeś wyrzucić, bo do niego wrócisz? Albo instrument?

Zadbaj o siebie

Pamiętaj o higienie snu, zdrowym odżywianiu, czy higienie osobistej. Mówiąc o higienie snu zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • łóżko służy do spania i seksu. Nie spędzaj w nim czasu robiąc inne czynności.
  • postaraj się utrzymać regularny tryb kładzenia się i wstawania. Wiem, to trudne, szczególnie jeśli pracujesz z domu. Tego potrzebuje Twój mózg i układ odpornościowy.
  • zacznij zmniejszać oświetlenie w pomieszczeniu na dwie godziny przed pójściem spać.
  • ostatni posiłek zjedz przynajmniej na dwie godziny przed pójściem spać
  • Ogranicz używanie telefonu/tabletu/komputera bezpośrednio przed pójściem spać. Upośledza to działanie komórek glejowych w mózgu.
  • jeśli nie możesz zasnąć – odpoczywaj.

Zastanów się co możesz dać swojemu otoczeniu

Podejmowanie działania na rzecz innych ludzi to istotny czynnik naszego dobrostanu. Wielu nauczycieli i wychowawców prowadzi obecnie zajęcia online. Terapeuci organizują darmowe warsztaty dla służby medycznej lub przechodzą – zgodnie z zaleceniami wielu towarzystw – w tryb pracy online. Pedagodzy tworzą listy zabaw domowych, w które może zaangażować się cała rodzina. Włoscy muzycy grają koncerty ze swoich balkonów. Jak Ty mogł(a)byś dodać swoją cegiełkę biorąc pod uwagę Twoje umiejętności?

Bądź obecna/obecny

Podejmuj działania, które gruntują Cię w chwili obecnej. To może być trening uważności, słuchanie muzyki, ćwiczenia relaksacyjne, gotowanie. Podejmij aktywność, która przeciwdziała wchodzeniu w tryb autopilota czy tryb zamartwiania się.

Kilka słów o pracy Zespołu OTPB

Biorąc na poważnie powyższe wskazówki, cały Zespół OTPB przechodzi z naszą pracą w tryb online. Naszą bronią jest teraz solidarność, troska o siebie i podejście do leczenia oparte o dowody naukowe. To właśnie z tych powodów Ośrodek przez najbliższy czas będzie do odwołania zamknięty. Podjęcie i kontynuowanie psychoterapii nadal jest w naszym Ośrodku możliwe, jednak w nieco innym, wymagającym od nas wszystkich elastyczności kontekście. Jeśli masz jakiekolwiek pytania – nie wahaj się skontaktować z Recepcją, która podpowie co możesz zrobić, aby sobie pomóc.

Życzymy Tobie (i nam samym) wyrozumiałości, troski i zdrowia.

W imieniu całego Zespołu Ośrodka Terapii Poznawczych i Behawioralnych,
Jakub Szymański

Obraz Céline Martin z Pixabay