Nawigacja po wdzięczności

Życie składa się wielu chwil, sytuacji, doświadczeń, relacji, obowiązków, przyjemności..itd. Czasami kiedy pochłoną nas obowiązki, praca, szkoła, może nam się wydawać, że nie ma w naszym życiu nic wyjątkowego. Czasami nawet mamy poczucie, że wszystko jest bez sensu, że nic nam się nie udaje. Czy tak na pewno jest?

Zapraszam Cię do krókiego ćwiczenia!

  1. Wypisz na kartce 5 wyjątkowych wydarzeń z minionego roku. Wykonaj topolecenie tak jak je rozumiesz.
  2. Teraz zastanów się czy były to wydarzenia pozytywne czy negatywne dla Ciebie. Przy pozytywnych zapisz “+” przy negatywnych “-”.
  3. Dokonaj bilansu. Więcej jest tych pozytywnych, czy negatywnych?
  4. Teraz zapraszam Cię do zajrzenia do galerii na swoim telefonie, czy innego miejsca gdzie znajdziesz zdjęcia z minionego roku. Daj sobie czas by obejrzeć te zdjęcia.
  5. Jak się teraz czujesz?

To krótkie ćwiczenie może pomóc poprawić nastrój, zauważyć coś dobrego w naszym życiu, przypomnieć sobie o miłych chwilach. Kiedy jesteśmy w dołku prawdopodobnie “wyjątkowe” sytuacje, które przyjdą nam najszybciej do głowy będą sytuacjami trudnymi. Natomiast zdjęcia prawdopodobnie będą stanowiły kontrast, zwykle nie fotografujemy trudnych chwil a te wesołe, ekscytujące i piękne wspomnienia.

Jak być wdzięcznym w życiu codziennym?

 Zadbaj o to by być obecnym tu i teraz. Otwórz się na szczegóły, doświadczaj w pełni. Uruchom swoją wewnętrzną nawigację, odczytuj sygnały jakie wysyła Tobie ciało.

Jedząc obiad, jedz obiad zamiast przyjmować pokarm myśląc o pracy czy czytając gazetę. Idąc do szkoły czy pracy zauważ co dzieje się z Twoim ciałem, jak pracują mięśnie, poczuj powiew wiatru, zastanów się jakie zapach unoszą się wokół Ciebie, słuchaj dźwięków, obserwuj uważnie drogę.

Daj sobie przestrzeń na mikro zachwyty! Szczegóły i małe z pozoru drobne elementy mogą złożyć się na wspaniałą i niezwykłą całość. Właśnie doceniając szczegóły możesz obudzić w sobie wdzięczność i zauważyć dobre rzeczy w Twoim życiu. Diabeł tkwi w szczegółach, prawda?

Spróbuj zmienić nastawienie! Wdzięczność nie musi dotyczyć tylko wielkich sukcesów i spektakularnych zmian. Podziękuj sobie za coś co dla Ciebie jest ważne. Możesz rozpocząć ćwiczenie wdzięczności przez zapisywanie sobie codziennie rano 3 rzeczy za które jesteś wdzięczny. Każdego dnia możesz szukać odpowiedzi na pytania:  Czego ta sytuacja mnie nauczyła? Co dobrego mogę z tego wynieść dla siebie? Jakie są korzyści tej sytuacji?

Wdzięczność pomoże Ci budować szczęście, doceniać swoje życie, swój wkład, relacje z innymi ludźmi. Pomoże zmienić to co Ci przeszkadza na coś co daje przyjemność. Pomoże żyć uważnie i świadomie.

Za co Ty jesteś teraz wdzięczny w swoim życiu?

Wiktoria Zielińska 

@myslnik.wz