Terapia dla dzieci i młodzieży

Poznaj szczegóły terapii poznawczo-behawioralnej skierowanej do dzieci oraz młodzieży.
Umów się na wizytę

Czas trwania i cena

każda sesja trwa 45 min

W zależności od terapeuty, cena spotkania wynosi od 200 do 250 zł.

Częstotliwość sesji

raz w tygodniu

Taka częstotliwość jest szczególnie ważna w okresie diagnostycznym. Następnie, w zależności od potrzeb – może odbywać się raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie.

Długość terapii

ustalana indywidualnie

Najczęściej zajmuje od 6 do 12 miesięcy. Choć zdarzają się terapie, które trwają zaledwie miesiąc, jak i takie, które wymagają kilku lat pracy.

Sprawdź, jak przebiega terapia dzieci

Specyfika pracy z dziećmi nie obejmuje wyłącznie samego dziecka, ale również Ciebie, czyli jego rodzica. Dotyczy to zarówno diagnozy, jak i kolejnych etapów współpracy.

Podczas współpracy z dzieckiem skupiamy się na treningu umiejętności psychologicznych, a podczas współpracy z rodzicami – na rozwoju umiejętności rodzicielskich. Wszystko przez fakt, iż dopiero połączenie tych 2 obszarów zapewnia prawdziwą skuteczność.

W wybranych przypadkach kluczowe jest zaangażowanie również osób trzecich – np. pracowników placówek publicznych, w których funkcjonuje Twoje dziecko (szkoła, przedszkole).

Wybrane sesje dzielimy na części, w ramach których najpierw pracujemy z dzieckiem, aby płynnie przejść do treningu z rodzicami. W ten sposób, zarówno jedna, jak i druga strona uczy się cennych umiejętności, przydatnych do rozwiązywania trudności. Dodatkowo, możliwe są sesje łączone, w których uczestniczą wszyscy członkowie rodziny.

Zobacz, jak wygląda terapia młodzieży

Sesje odbywane z młodzieżą rządzą się zasadami zbliżonymi do tych stosowanych w terapii osób dorosłych. W tym miejscu, kluczowe staje się nawiązanie relacji terapeutycznej opartej na jasnych zasadach komunikacji z rodziną. Tak, aby jej członkowie mogli wspierać młodego człowieka i nie stanowić dla niego kolejnej bariery czy utrudnienia w procesie zmiany.

Podczas terapii szczególną uwagę zwracamy na to, na jakim etapie rozwojowym znajduje się ten młody człowiek (np. czy aktualnie nie dotyka go tzw. kryzys rozwojowy).

Terapia opiera się na określaniu oraz odkrywaniu wartości. W ten sposób młoda osoba może odpowiedź sobie na pytanie „kim jestem”, „co jest dla mnie ważne” – i w ten tak konsekwentnie budować spójną tożsamość. Dzięki temu tworzy stabilne i jasno określone fundamenty, dzięki którym dalsze decyzje stają się prostsze, a trudności – znacznie mniejsze.

Zarezerwuj termin terapii dla dzieci i młodzieży

Ośrodek Terapii Poznawczych i Behawioralnch

ul. Milczańska 5/79

61-131 Poznań

E-mail: otpbpoznan@gmail.com