Link: https://forms.gle/xxM8aDBzWah2LHKq7

 

Miło mi Cię poznać!

Nazywam się Ryszard Błaszczyk i na co dzień współpracuję z Ośrodkiem Terapii Poznawczych i Behawioralnych w Poznaniu. 

Poniższy tekst wraz z linkiem do strony o nazwie ,,Pigułka ACT” jest projektem, jaki miałem przyjemność realizować w trakcie praktyk w Ośrodku. Na początek, chciałbym przedstawić Ci moją perspektywę oraz przybliżyć powód, dla którego ta strona jest dla mnie ważna.

Pierwszy raz zetknąłem się z ACT na studiach. Szybko zrozumiałem, że jest to kierunek, w którym chcę rozwijać moją karierę terapeutyczną. Pomijając fakt, że ten rodzaj terapii był dla mnie szalenie interesujący, a procesy oraz narzędzia używane w trakcie sesji są mi dobrze znane z mojego prywatnego życia. To przede wszystkim zrozumiałem, że umiejętność, jaką uzyskujemy dzięki podejściu ACT pozwala na skuteczne radzenie sobie z otaczającą nas rzeczywistością.

Kwintesencją ACT w ogromnym skrócie jest kształtowanie tzw. ,,elastyczności psychologicznej”. Chciałbym Cię prosić, żebyś w trakcie zgłębiania materiałów na tej stronie podszedł do tej elastyczności psychologicznej jak do Pigułki, która może odmienić Twoje życie.

Tradycyjne pigułka kojarzy się nam z tabletką, którą zażywamy, gdy np. boli nas głowa. Szybko pomaga nam uśmierzyć ból i kontynuować efektywnie dzień. Jest rozwiązaniem na trudność, która nas spotkała. Po prostu działa. Co jednak, jeśli ból powraca lub nie da się go całkowicie wyeliminować z naszego życia? Wtedy najczęściej sięgamy po więcej. Im częstsza i wyższa dawka, tym słabiej nasz organizm reaguje. Ostatecznie głowa znów nas boli, mimo potrójnej dawki. Na dłuższą metę, nie jest to efektywne rozwiązanie.

Często przychodzimy do terapeuty szukając rozwiązania na nasze trudności, problemy i wyzwania, z jakimi się spotykamy. Szukamy pomocy, wsparcia, czy po prostu czegoś, co podziała na cierpienie, którego doświadczamy. W gabinecie terapeutycznym dowiemy się jednak, że terapeuta nie może dać klientowi uniwersalnego rozwiązania. Wymagane jest dobre rozpoznanie i diagnoza. Praca i efekty są uzależnione od zaangażowania klienta, a terapeuta jedynie może poprowadzić go przez ten proces. Jest to prawda, jednak chciałbym rzucić na ACT trochę inne spojrzenie. Co, jeśli terapia ACT może być Pigułką, a nawet czymś więcej? Suplementem, zmianą trybu życia, filozofią, czy nową jakością naszej codzienności…

Pigułka ,,ACT” pozwala być uważnym, spoglądać na siebie i swoje zachowanie z nowej perspektywy oraz angażować się w wartościowe dla nas działania. Jednak nie jest błędnym kołem, które słabiej działa mimo zwiększania dawki. Wręcz przeciwnie, im więcej elastyczności psychologicznej, tym lepsze jest nasze funkcjonowanie. Haczyk jest jednak taki, że nie da się jej kupić w aptece ani zamówić w internecie. Zażywa się poprzez zaangażowaną pracę i wymaga czasu, by mogła zadziałać. Jednak jak już raz ją zażyjesz, wykształcisz swoją psychologiczną elastyczność oraz nauczysz się jej używać. Będziesz mógł z niej korzystać do woli i radzić sobie z wieloma trudnościami życia codziennego.

Bez recepty, bez opakowań, bez obaw.

Właśnie tym jest dla mnie ,,ACT” = mój lek na codzienność

Chciałbym zaprosić Cię do skonsumowania tej skromnej pigułki wiedzy o ACT. Mam nadzieje, że pozwoli Ci ona na poznanie czym zajmuje się Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT) i na jakie pytania pozwala odpowiedzieć:

Link: https://forms.gle/xxM8aDBzWah2LHKq7

 

Autor: mgr Ryszard Błaszczyk, psycholog