Nazywam się Roksana Sikora z pomocą mojej koleżanki Joanny Lewandowskiej oraz Ośrodka Terapii Poznawczych i Behawioralnych w Poznaniu realizowałam cykl warsztatów: “Rodzic pod presją”. W ramach warsztatów odbyło się sześć spotkań, na każdym z nich rodzice mieli okazję poznać różne umiejętności składające się na elastyczność psychologiczną.

Temat ten jest dla mnie ważny, gdyż moje doświadczenie w pracy z dziećmi pozwoliło mi zauważyć grupę, która zwykle jest pomijana, są to rodzice. Często kiedy dziecko dostaje orzeczenie o potrzebie specjalnego kształcenia zapewnioną ma zaraz opiekę specjalistów. Wszyscy zaniepokojeni rozwojem dziecka zapominają, że dla rodzica ta sytuacja też jest trudna. Dostają oni “złote rady” jak postępować z dzieckiem, natomiast nie otrzymują informacji jak radzić sobie ze swoimi emocjami i trudnymi myślami. Projekt ten miał na celu zauważenie rodziców, pokazanie im że nie są sami ze swoimi trudnościami. Poprzez dzielenie się na warsztatach własnymi doświadczeniami rodzice mieli okazję poczuć się częścią grupy, która rozumie ich zmagania. Dodatkowo otrzymali przestrzeń, w której ich potrzeby oraz emocje stały się ważne. Często rodzice ze względu na zabiegany tryb życia zapominają o swoich potrzebach. Na warsztatach pokazałyśmy im, że żeby dbać o swoje dzieci najpierw trzeba zadbać o siebie. Tak jak w samolocie, kiedy spada ciśnienie najpierw maskę tlenową zakładamy sobie, dopiero później dziecku. Rodzice mieli okazję spojrzeć na siebie inaczej niż tylko przez pryzmat rodzica, wyszli z cienia w którym zdają się często żyć.

Zorganizowane przeze mnie warsztaty dały mi możliwość odnalezienia się w roli zarówno prowadzącej jak i uczestniczki. Chętnie dzieliłam się swoim doświadczeniem, żeby zachęcić rodziców do otwartości. Chciałam także w ten sposób zaznaczyć, że każdy z nas posiada czasem myśli, które zniechęcają nas do dalszych działań. Kiedy tworzyłam te warsztaty także się one pojawiały, miałam jednak dwie możliwości. Mogłam przez lęk zrezygnować z tego przedsięwzięcia i zakończyć coś co było dla mnie ważne, mogłam też je zauważyć i nie oddawać im steru działając w zgodzie ze swoimi wartościami. Wybrałam tą drugą opcję i do tego zachęcałam też rodziców podczas warsztatów. Lęk jaki odczuwałam szybko zniknął z mojego doświadczenia, kiedy wśród naszego grona powstała atmosfera pełnej akceptacji. Rodzice szybko się otwierali, a ja zaczęłam czuć, że to co robię jest ważne. Momentami miałam wrażenie, że wypowiadane przez uczestników zdania latami nie miały możliwości ujścia. Ze zniecierpliwieniem czekałam na kolejne spotkania. Miło było również usłyszeć od rodziców jak dobrze jest znowu spotkać się na warsztatach. Nie tylko rodzice zabrali coś wartościowego z naszych spotkań, ja także. Cieszę się, że mogę się podzielić tutaj z wami moim doświadczeniem oraz odczuwaną satysfakcją w związku z podążaniem za swoimi wartościami. Kolejna edycja myślę, że powstanie już niebawem, a póki co trzymajcie się ciepło!

Autorka projektu i artykułu: Roksana Sikora, roksana.sikora1999@wp.pl